Co to jest dźwignia finansowa i co musimy o niej wiedzieć?

trading leverage

Wielu inwestorów stosuje dźwignię, by zwiększyć swój potencjał zysków, ale jeśli zostanie ona niewłaściwie wykorzystana, może również doprowadzić do większych strat.

Chociaż dźwignia finansowa jest świetnym narzędziem, nie zaleca się jej stosowania przez niedoświadczonych inwestorów, ponieważ ich wiedza o świecie online i jej wykorzystaniu jest ograniczona i może prowadzić częściej do strat niż zysku.

Im więcej wiesz o dźwigni finansowej i jej użyciu, tym lepiej będziesz w stanie zastosować ją do swojego stylu handlu.

Co to jest dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa ma miejsce, gdy inwestorzy wykorzystują dług (kapitał pożyczony) do dokonywania większych inwestycji, niż pozwalają na to ich depozyty. Brokerzy oferują różne stawki dźwigni, które mogą wynosić od 1:10 do 1: 400. Stawki te różnią się w zależności od aktywów, przepisów i kraju.

Inwestorzy stosują dźwignię finansową, by zwiększyć swoją siłę nabywczą na rynku i uzyskać większe zwroty z inwestycji. Powinniśmy wspomnieć, że większy zwrot z inwestycji wiąże się z większym potencjalnym ryzykiem.

Jeśli Twoje transakcje zakończą się sukcesem, Twoje zyski będą wyższe, gdy użyjesz dźwigni, ale jeśli pójdą one na południe, poniesione straty będą również większe.

Jak dokładnie to działa?

Kiedy używasz dźwigni finansowej do zawierania transakcji, musisz zainwestować tylko ułamek całkowitej wartości transakcji, w ten sposób uzyskujesz znacznie większą ekspozycję na rynki.

Na przykład: jeśli zainwestowałeś/aś 1000 $ w złoto, a jego cena wzrosła o 100 pipsów, zarobiłbyś 10 $.

Teraz, gdybyś użył(a) dźwigni ustawionej na kurs 1:100 w przypadku swojej kwoty 1000 $, mógłbyś/mogłabyś otworzyć transakcję za 100 000 $, a Twój zysk w powyższej transakcji zostałby zwiększony do 1000 $.

Oczywiście, gdyby Twoja transakcja nie okazała się opłacalna, stracił(a)byś nie tylko zainwestowaną kwotę, ale także kwotę, którą jesteś winien/winna brokerowi, który zapewnił Ci dźwignię.

Dlatego wielu inwestorów korzysta z dźwigni finansowej na krótkich pozycjach i stosuje zlecenia stop oss (określa, że akcje są kupowane lub sprzedawane, gdy osiągną określoną cenę znaną jako cena stop) w swoich transakcjach, aby ograniczyć kapitał, który narażają na ryzyko.

Dźwignia finansowa i depozyt zabezpieczający: co je łączy?

Chociaż dźwignia finansowa i depozyt zabezpieczający są ze sobą ściśle powiązane, nie reprezentują tego samego.

Depozyt reprezentuje kapitał, który pożyczasz od brokera w celu wykorzystania jako dźwigni. JEgo ddsetek  reprezentuje różnicę między kapitałem na koncie a pożyczoną kwotą.

W transakcji lewarowanej odsetek depozytu zabezpieczającego reprezentuje pieniądze, które musisz dostarczyć (różnica, którą pożyczysz od brokera), aby wykonać i utrzymać otwartą pozycję.

Składając transakcje lewarowane, upewnij się, że możesz pokryć depozyt zabezpieczający i że jest on mniejszy niż potencjalne zyski, które możesz z niego uzyskać.

Mówiąc najprościej, używasz depozytu zabezpieczającego, aby stworzyć dźwignię.

Jakie są zalety korzystania z dźwigni finansowej?

Jedną z najlepszych zalet korzystania z dźwigni podczas handlu online jest zwiększony dostępny kapitał. Prawidłowo zastosowana dźwignia może przynieść większe zwroty z inwestycji i pozwolić na inwestowanie w aktywa, na które nie byłoby Cię stać bez jej zastosowania.

Korzystanie z dźwigni finansowej pomaga zdywersyfikować portfel, ponieważ umożliwia lepszą ekspozycję na rynki, co zwiększa liczbę potencjalnych możliwości zysku.

leverage

Jakie są wady korzystania z dźwigni finansowej?

Chociaż dźwignia jest bardzo potężnym narzędziem, może działać przeciwko Tobie, jeśli rynek porusza się wbrew Twoim przewidywaniom. Strata poniesiona podczas korzystania z dźwigni jest znacznie większa niż w przypadku normalnych transakcji.

Korzystanie z dźwigni finansowej wymaga bardzo dobrej wiedzy nt. funkcjonowania rynków, bieżących prognoz trendów i ogólnego zrozumienia mechanizmów lewarowanych transakcji. Dlatego tylko doświadczeni inwestorzy używają jej jako narzędzia.

Podsumowanie

Dźwignia może wydawać się bardzo złożonym narzędziem, ale przynosi również wiele korzyści inwestorom.

Ważne jest pamiętanie o tym, żeby zawsze wchodzić dobrze przygotowanym/ą. Dowiedz się wszystkiego o rynkach internetowych i spposobie ich działania, zanim zaczniesz korzystać z transakcji lewarowanych. Kiedy zdecydujesz się zastosować dźwignię, zacznij od mniejszych poziomów i zwiększaj je, gdy poczujesz się komfortowo.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*